F.A.Q

Je vazektómia bezpečná ?
Áno, ide o jednu z najbezpečnejších foriem antikoncepcie, ak nie vôbec najbezpečnejšiu.

Je vazektómia účinná na 100 %, je isté , že nebudem mať deti ?
Áno , vazektómia je účinná na 100 % , po zákroku sa o mesiac kontroluje ejakulát a ak neobsahuje spermie , potom je vazektómia účinná na 100%. Počas operácie sa zasielajú semenovody / štruktúry, ktoré sa pri operácii prerušia / na histologické spracovanie a patológ nám potvrdí , že sme prerušili semenovody. Až takýto výsledok - ejakulát bez spermií a výsledok histológie potvrdí 100 % efekt operácie a až po takomto vyšetrení môžete mať nechránený pohlavný styk.

Ovplyvňuje vazektómia erekciu?
Nie , vazektómia nemá vplyv na erekciu.Pri operácii sa preruší len semenovod a nie cievy alebo nervy, ktoré sú zodpovedné za erekciu.

Aké sú najčastejšie komplikácie pri operácii ?
Ide len o minimálne komplikácie, ako je napr. krvácanie z rany, zápal v rane, bolestivosť v oblasti rany, ide o minimálne komplikácie, bez nutnosti práceneschopnosti a bez nutnosti užívania liekov. Po operácii dva dni užívate antibiotiká, aby ste nemali zápal, nakoľko operácia prebieha v blízkosti semenníkov, ktoré sú citlivé na zápal.

Musím byť práceneschopný?
Nie, nie je to nutné, zákrok realizujeme v piatok a do pondelka určite budete úplne fit. Mali sme muža , ktorý po vazektómii zrealizovanej dopoludnia, absolvoval 12 hodinový nočný turnaj v squashi.

Po akom čase môžem mať pohlavný styk?
Už po dvoch dňoch je možný chránený pohlavný styk, jediné, čo môže prekážať, je možný výskyt krvi v ejakuláte.

Musím sa po vazektómii nejako obmedzovať?
Ani nie, len bezprostredne po zákroku neodporúčame kúpanie v termálnych bazénoch, pobyt v saunách alebo extrémnu fyzickú záťaž.

Je možné urobiť vazektómiu aj iný deň ako v piatok?
Áno, po individuálnej dohode je to možné, pri komunikácii s asistentkami im povedzte túto žiadosť, určite sa dohodnete.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.
Instagram Youtube Twitter Facebook