Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

Rozhovor

Aj takéto otázky zaujímajú pacienta, ktorý zvažuje vazektómiu. Ak ste aj Vy jedným z nich, prečítajte si odpovede MUDr. Romana Sokola z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne, ktorý vykonáva najviac mužských sterilizácií na Slovensku.

Čo treba absolvovať k tomu, keď chcem podstúpiť vazektómiu?

Na Slovensku musíte podstúpiť vyšetrenie a rozhovor u urológa. Potom podáte žiadosť. Zo zákona musíte počkať mesiac od podania žiadosti. Táto lehota je opodstatnená, pretože približne jeden zo sto párov si po tejto lehote zákrok rozmyslí.

Je vazektómia bolestivý zákrok?

Určite nie. Vazektómia je jednoduchý a bezbolestný zákrok. Nevyžaduje si dokonca ani práceneschopnosť a môžete sa okamžite zaradiť do bežného života.

Prídem po vazektómii o erekciu, ejakuláciu alebo prestanem mať chuť na sex?

Týmto vašim obavám sa nečudujem, pretože problematika mužskej sterilizácie je stále tabu. Treba však zdôrazniť, že sterilizácia nie je kastrácia. Ten rozdiel medzi nimi je markantný. Pri kastrácii príde muž o celé semenníky. Telo prestane produkovať spermie aj mužské pohlavné hormóny. Naopak, pri vazektómii ide o prerušenie semenovodov, ktoré odvádzajú spermie zo semenníkov do močovej trubice. Vazektómiou v žiadnom prípade nestratíte erekciu ani ejakuláciu, ba ani chuť na sex. Dokonca mám skúsenosti, že muži si takto vedia sex lepšie užiť, pretože sa nemusia báť neželaného tehotenstva.

Som pri zákroku pri vedomí alebo uspatý? A koľko trvá samotný zákrok?

Samotný zákrok trvá približne 15 minút a robíme ho v lokálnej anestézii. Ste teda znecitlivený a po celý čas budeme s Vami komunikovať. Po zákroku môžete ísť rovnako domov ako aj do práce.

Ostane mi po zákroku viditeľná jazva?

Garantujem, že vám nezostane žiadna jazva a ak áno, bude takmer neviditeľná.